Montáž laminátovej podlahy plávajúcim spôsobom

Pokiaľ ste sa rozhodli si svoju novú laminátovú podlahu namontovať sami plávajúcim spôsobom, poradíme Vám na čo si dať pozor a akým najčastejším chybám sa vyhnúť.

Laminátové parkety sa v súčasnosti vyrábajú už všetky s klikovým ,,click" spojom. Tento spoj sa spája suchým spôsobom bez použitia lepidla (ako to bolo bežné v minulosti). Klikový spoj parkety je navrhnutý tak, aby sa zatvorením obchoch parkiet uzatvoril, a tým vytvoril spoj, ktorý sám seba drží zavretý. To znamená, že časom sa Vám tento spoj nemôže rozísť.

Dôležité pred začatím pokládky parkiet plávajúcim spôsobom je príprava podkladu. V prípade betónového poteru alebo nivelačnej hmoty je nutné odmerať vlhkosť podkladu. Samozrejme toto meranie robíme v prípade novostavby alebo čerstvo vylievaného poteru-nivelizácie. Maximálna povolená vlhkosť podkladu je 2% CM. Poter po vyliatí musí odstáť min 21 dní. Podklad musí byť perfektne rovný a pevný. Všetky nerovnosti nad 3mm musia byť vybrúsené. Ideálne je aplikovať na podklad penetračný náter, aby sa zabránilo rozdroleniu betónu a následnému prášeniu z pod podlahy.

 

Nábehový program teplovodného podlahového vykurovania : pozn. °C sú udávané pre vyhrievacie médium

0.-21. deň - odstátie nového betónového poteru                             

21.-26. deň - zvyšujeme teplotu z 15 °C/deň o 5 °C až do dosiahnutia max. výkonu 45 °C                            

26.-33. deň - snažíme sa udržať konštantnú teplotu 45 °C bez prerušenia                           

33.-37. deň - denne znižujeme teplotu postupne o 5 °C až na 37. deň dosiahne teplota 25 °C                            

37.-44. deň - podlahové vykurovanie odstavíme                            

44.-49. deň - vykurujeme pri teplote 45 °C                            

49.-51. deň - znižujeme teplotu na 25 °C

Tento príklad nábehovej časovej krivky obsahuje minimálny počet dní na vykurovanie. Každý deň naviac je prospešný pre dokonalé potlačenie vlhkosti a je dodatočnou istotou pre užívateľa domácnosti.

Pokiaľ máme podklad pripravený, začíname s položením podložiek. Ako prvá musí byť položená parozábrana (pevný igelit o hrúbke 0,2mm), ktorá sa prekrýva 20 cm cez seba, preto je pri objednávke nutné objednať o 20% viac, práve kvôli prekrývaniu podložky. Parozábrana sa prelepuje lepiacou páskou v spoji, aby neprešla žiadna vlhkosť na podlahu. Parozábrana je nutná sučasť každého montážneho návodu pribaleného v balíku parkiet. Či sa jedná o Krono Original, Alsafloor, Egger alebo Balterio, všetci výrobcovia majú pracovný postup rovnaký. Pri nedodržaní pracovného postupu sa automaticky zamieta prípadná reklamácia. V tomto prípade je jedno či sa jedná o starší dom, alebo panelákový byt. Pokiaľ nie je použitá parozábrana = nebol dodržaný pracovný postup.

Na parozábranu sa pokladá podložka pod parkety. Podložky sa určujú podľa potreby. Základná 2mm penová podložka v návine, 3mm alebo 5mm podložka v doskách z extrudovaného polystyrénu, alebo perforovaná podložka určená na podlahové vykurovanie v hrúbke 1,6mm. Podložka sa neprekladá cez seba, ukladá sa vedľa seba v súvislej ploche.

Začíname prvou radou parkiet, pred ktorú si umiestnime dilatačné kolíky, ktoré ostanú po celú dobu montáže miestnosti na svojom mieste. Po ukončení montáže podlahy ich opatrne vyberieme. Ideálna dilatácia je 8-10mm po celom obvode miestnosti. Miestnosť v celku môžeme pokladať v max. rozmere 6m x 8m. Pri väčšom rozmere musí byť miestnosť dilatovaná naprieč. Minimálne previazanie jednotlivých lamiel by malo byť min. 30cm to znamená, že krátky spoj parkety by mal byť od predchádzajúceho posunutý o daný rozmer. Medzi miestnosťami ostáva dilatačná medzera zväčša pod dverami, ktorá je následne prekrytá prechodovou ištou.

 

Pokiaľ si na montáž Vašej novej podlahy netrúfate, obráťte sa na nás.